Za grotą Massabielle znajduje się miejsce, gdzie można zapalić świecę.. po wieczornej procesji większość ludzi udaje się tam, i na specjalnych metalowych stojakach pozostawiają swój palący się jeszcze lampion..
My trafiliśmy tam trzeciego dnia.. jest to 10 kaplic światła, w których tysiące świec palą się jednocześnie.
Podchodzę bliżej.. jest gorąco i duszno.. Teraz już rozumiem – to właśnie z tego miejsca zapach wosku roznosi się po całym terenie sanktuarium i miesza z wonią cedrowych gałązek w parku..
W kaplicach, które wyglądem przypominają bardziej namioty, niż jakikolwiek budynek sakralny – znajdują się napisy w różnych językach.. jest również napis w j.polskim:
– To światło przedłuża moją modlitwę –
Widok tak dużej liczby spalających się świec mocno pobudził moją wyobraźnię.. szybko uświadamiam sobie, że w jakiś sposób wszystkie one symbolizują nas..
Każda świeca, to takie streszczenie życia jednego człowieka.. i mimo, że stoją obok siebie – to każda z nich (jedna dłuższa, inna krótsza) pali się inaczej.
*
Świeca zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach pielgrzymów, którzy co roku przybywają do Lourdes.
Aby to zrozumieć, trzeba cofnąć się do 19 lutego 1858 r. Był to dzień, w którym Maryja spotkała się ze św. Bernadetą po raz czwarty.
Dziewczyna zabrała ze sobą do groty świecę i trzymała ją zapaloną podczas objawienia. Gest ten powtarzała przez kolejne spotkania. Od tamtej pory pielgrzymi przybywający do Lourdes mają zwyczaj zapalania świec.
Choć świece są przeznaczone dla Boga i Matki Bożej – mają ziemskich strażników.
I co ciekawe – ci strażnicy świetlnych intencji – to zawód, który wykonywany jest tylko w Lourdes..!
*
Na palaczach spoczywa tu szereg obowiązków. Są odpowiedzialni za zapas świec, czuwają nad tym, żeby te raz zapalone nie zgasły, czyszczą miejsca po wypalonych, usuwając z nich wosk. Te świece, które wciąż się palą, przestawiają tak, żeby każdy pielgrzym znalazł miejsce dla swojej.
Corocznie wierni zapalają w sanktuarium około 1,4 miliona świec. I to właśnie dzięki pracy strażników możliwe jest w ogóle, by aż 4 tysiące świec paliło się równocześnie, oraz by to światło tliło się tu bez przerwy.
*
Świeca to intencja, którą pielgrzym składa u stóp Dziewicy Maryi: może to być podziękowanie, przypomnienie o kimś bliskim lub osobista prośba..
Ponieważ moja wiedza w tym miejscu okazała się nazbyt płytka – swoją świecę pozostaje mi wypalać w czasie modlitwy w domu..